Kinoa Kalori Kinoa Kaç Kalori?
20 Temmuz 2024

Kinoa Kalori Kinoa Kaç Kalori?

Kinoa Kalori

Kinoa, kalori açısından bulgur ve pirince alternatif olarak gelişen ve zayıflamak isteyen insanların sıklıkla tercih ettiği bir bitkidir. Kinoa, kalsiyum, potasyum, magnezyum, protein, demir ve diyet lifi içeriği ile besin yönünden zengin bir bitkidir. Ana öğünlerde haşlanarak pilav yerine kullanılabilir, sabahları müsli olarak tüketilebilir ya da salatalarda tercih edilebilir.

Kinoanın Tarihçesi ve Besin Değerleri

Güney Amerika'da yetiştirilen kinoa, kalori ve besin değeri sebebiyle bulgur ve pirincin en büyük alternatifi olarak kullanılmaktadır. İlk ortaya çıkışı İnkalar'a kadar uzanmaktadır. "Tahıl Ana" İnkaların kinoa için kullanmış oldukları isimdir. Birleşmiş Milletler tarafından 2013 yılı "Kinoa Yılı" olarak ilan edilmiştir. Tahıllara kıyasla kinoa, kalori ve besin değeri açısından oldukça iyidir. İçerisinde temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor bulunur. 100 gram kinoa kalorisi 372'dir. Aynı şekilde 100 gram kinoa içinde 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat ve 6 gram lif bulunmaktadır.

Kinoanın Sağlık Üzerindeki Etkileri

Kinoa, kalori açısından düşük olmasının yanı sıra, cildi yıpranmaya karşı koruma etkisi ile de çok tercih edilir. İçerisinde A, B, C, D ve E vitaminleri bulunur ve yüksek lif oranı ile bağırsakları çalıştırır. Demir içermesi sayesinde vejetaryenler için iyi bir seçenek olarak, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayan kinoa, gluten içermeyerek alerjisi olan kişiler için önemli bir besin kaynağıdır. Ülkemizde de son zamanlarda keşfedilen kinoa, düşük kalorisi ve yüksek kalitede protein barındırması, vücudun ihtiyacı olan tüm temel aminoasitleri içermesi yönüyle farkını ortaya koyarak talebini artırmayı başarmıştır. Kinoa, diğer tüm tahıllar arasında zirveye ulaşmıştır. Aslında kinoayı tahıl grubu içerisinde göstermek yanlış olabilir, çünkü kinoa ne kadar tahıl gibi görünse de, aslında ıspanakgiller familyasına ait bir sebzedir.

Kinoa ve Kilo Kontrolü

Özellikle kilo verme sürecinde kişilerin son zamanlarda tercih etmeye başladığı kinoa, düşük kalori ve yüksek protein içeriği ile yüksek kolesterole engel olarak tokluk hissini artırır. Sütten daha fazla kalsiyum içeren kinoa, emilim gücünün fazla olması ile metabolizmayı hızlandırdığı da söylenebilir. İçerdiği magnezyum ile diyet yapılarak kullanıldığında, yoğun spor yapılan zamanlarda kas ve kemik yapısının korunmasına ve vücudun direncini artırmasına yardımcı olur. Kinoa, sudan geçirildikten sonra on beş dakika kadar kısa bir sürede pişirilerek hazır olur. Islatarak pişirildiği zaman kokusu hafifler. Diyet yapanlar için bir diğer özelliği de, tüketmeyi kestikleri bulgur ve pirincin alternatifi olarak çok fazla üretilebilmesidir. Aynı zamanda kinoa, kalori açısından bulgur ve pirinçten daha azlık göstermektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ulusoy

20 Temmuz 2024 Cumartesi

Kinoa gerçekten kalori açısından bulgur ve pirince göre daha mı düşük? Zayıflamak isteyenler için ideal bir alternatif gibi görünüyor ama tadı nasıl? Ayrıca, sabahları müsli olarak tüketmek mantıklı mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ulusoy,

Kinoa, kalori açısından bulgur ve pirince nazaran biraz daha düşük olabilir, ancak bu fark çok büyük değildir. Yine de, kinoa'nın besin değerleri daha yüksektir ve protein, lif ve çeşitli vitaminler açısından zengindir. Bu nedenle, zayıflamak isteyenler için iyi bir alternatif olabilir. Tadı ise biraz nötr, hafif cevizimsi bir aromaya sahip, bu da onu çeşitli yemeklerle uyumlu hale getiriyor. Sabahları müsli olarak tüketmek de gayet mantıklı; özellikle yoğurt veya süt ile birlikte tüketildiğinde besleyici ve doyurucu bir öğün olur. Denemenizi tavsiye ederim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kinoa Diyeti Listesi

Kinoa Diyeti Listesi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kinoa Bitkisi Tohumu Nasıl Kullanılır?

Kinoa Bitkisi Tohumu Nasıl Kullanılır?

Kinoa Faydaları Nelerdir?

Kinoa Faydaları Nelerdir?

Kinoa Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Kinoa Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Kinoa Kalori Kinoa Kaç Kalori?

Kinoa Kalori Kinoa Kaç Kalori?

Kinoa Protein Değeri

Kinoa Protein Değeri

Güncel

Kinoa Ne İşe Yarar?

Kinoa Ne İşe Yarar?

Güncel

Kinoa Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Kinoa Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa Tozu Yapısı

Kinoa Tozu Yapısı

Kinoa Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Unu Nerede Kullanılır?

Kinoa Unu Nerede Kullanılır?

Kinoa Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kinoa Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kinoa Fiyat

Kinoa Fiyat