Kinoa Tozu Yapısı
13 Temmuz 2024

Kinoa Tozu Yapısı

Kinoa Tozu

Kinoa Nedir?

Kinoa, yenilebilir tohumları için tarımı yapılan ve Amaranthaceae-Ispanakgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Bilimsel adı Chenopodium quinoa'dır. Son 10-12 yıldır Amerika'da sıklıkla kullanılan ve Amerikan halkının mutfağında yer alan kinoa, ülkemizde yeni yeni kullanılmaya ve tarımı yapılmaya başlanmıştır.

Tahıla benzer yönleri olsa da Buğdaygillerden değildir. Kinoa, Keçuva dilindeki "kinua" sözcüğünün İspanyolca söylenişinden gelmektedir. Arkeolojik verilere göre kinoa tarımına Peru, Bolivya, Ekvator ve Kolombiya'nın And Dağları ve civarı bölgelerde 3.000 ila 4.000 yıl önce başlanmıştır. Yine arkeolojik verilere göre günümüzden 5.200 hatta 7.000 yıl öncesine kadar insanlarca doğadan toplanarak yenmiştir.

İnkalar tarafından tarımı yapılmış ve manevi değer atfedilmiştir. Hasattan sonra tohumların saponin (steroid glikosid) içerdiği için tadı acı olan kabuklarından ayrılması gerekir. Kinoa'nın pişirme şekli pirinç ile aynıdır ve çoğu yemeklerde kullanılmaktadır. Kinoa yaprakları, ıspanak gibi bir yapraklı sebze olarak da tüketilebilir, ancak bu şekilde satıldığı nadir görülür.


Gıda ve Tarım Örgütü, kinoayı insanın beslenme standartlarına son derece yakın olarak tüm temel aminoasitleri sağlayan tek bitki olarak kabul etmektedir. İnsanlarda doku gelişimi için gerekli olan 8 temel aminoasidin tamamı bu bitkinin tohumunda bulunmaktadır.

Lisin, sistein ve diğer tahıllarda miktarı düşük olan metionin aminoasidi de son derece yüksektir. Metionin, yağların yakılmasına ve işlenmesinde yardımcı olur. Kinoada bu aminoasidin diğer tahıllara göre yüksek olması önemini daha da artırmaktadır. Ayrıca tam protein içeren bitkiler oldukça nadirdir. Elzem aminoasitlerin tamamına sahip bu besin, vejetaryenler arasında oldukça popülerdir.

Kinoa tohumunda %5 yağ, %60 karbonhidrat ve %4 lif bulunur. Yağda eriyen A, D, K vitaminleri ve suda eriyen B ve C vitaminlerini içerir. Kinoa tohumunun çeşitleri vardır. Bu yüzden protein oranı ortalama olarak %15 civarındadır ve çoğu tahıla göre ortalama olarak yüksektir ve %20'ye kadar çıkabilir. Glüten içermeyen bu besin çölyak hastası ve glütensiz diyet uygulanan diğer hastalıklar için önerilir. Glüten hassasiyeti olanlar kinoa ile glütensiz börek, ekmek ve çörekler yapabilirler. Kinoa gevrekleri ve ayrıca kinoa tozu da alternatif olarak yemeklerde ve kahvaltılıklarda tüketilebilir.

Kinoa Tozunun Özellikleri

Sağlıklı beslenmek isteyenler, yoğun tempoda çalışanlar, vejetaryenler, çölyak hastaları, büyümekte olan çocuklar ve anneleri, 6 aylık bebek ile 100 yaşına kadar kişiler kinoa tozunu besin desteği olarak kullanabilirler. Kinoa tozu, öğütülmüş ham kinoadır. Ham kinoadaki yararlı besin maddelerini içermektedir. Hatta protein sindirilebilirliği kinoa tohumuna veya kinoa ununa göre daha fazladır. Hem çözünen hem de çözünemeyen lifler içermektedir. Ayrıca antioksidan değeri daha fazladır.

Kinoa ve kinoa ununa göre daha pratik olması, herhangi bir pişirme işlemi yapılmadan tüketilmesi, tadının kinoa ve kinoa unundan çok daha iyi olması, unu gibi pütürlü olmaması ve ağızda acı tat bırakmadan hafif fındığa benzer tat bırakması kinoa tozunun tercih edilmesinde güçlü nedendir. Kinoa ve kinoa ununun çiğ tüketilememesi kinoa tozunun her lezzette her zaman kullanılması tercih edilmesinde büyük etkendir. Süte, yoğurda, salatalarınıza, meyve sularınıza, meyve pürelerine, kahvaltılık gevreklere, çorbalara, sıcak içeceklerinize, tercih ettiğiniz ölçüde dilediğiniz kadar ilave edip tüketebilirsiniz.

Kinoa Tozunun Faydaları

  • Yüksek protein içeriği ile kas gelişimini destekler.
  • Glütensiz yapısıyla çölyak hastaları tarafından güvenle tüketilebilir.
  • Antioksidan özellikleri sayesinde vücudu serbest radikallerden korur.
  • Yüksek lif içeriği ile sindirimi düzenler.
  • Çeşitli vitamin ve minerallerle genel sağlık durumunu iyileştirir.

Sonuç

Kinoa tozu, sağlıklı ve dengeli beslenme için mükemmel bir alternatiftir. Hem besleyici hem de pratik kullanımı sayesinde çeşitli diyetlerde yer alabilir. Özellikle vejetaryenler, çölyak hastaları ve sağlıklı beslenmeye önem verenler için ideal bir besin kaynağıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kinoa Nasıl Yetiştirilir?

Kinoa Nasıl Yetiştirilir?

Kinoa Kalori Kinoa Kaç Kalori?

Kinoa Kalori Kinoa Kaç Kalori?

Popüler İçerikler

Kinoa Diyeti Listesi

Kinoa Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kinoa Zayıflatır mı?

Kinoa Zayıflatır mı?

Kinoa Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Kinoa Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Kinoa Protein Değeri

Kinoa Protein Değeri

Kinoa ile Zayıflayanlar Kinoa ile Zayıflayanlar İçin

Kinoa ile Zayıflayanlar Kinoa ile Zayıflayanlar İçin

Kinoa Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kinoa Tozu Yapısı

Kinoa Tozu Yapısı

Kinoa Unu Nerede Kullanılır?

Kinoa Unu Nerede Kullanılır?

Kinoa Bitkisi Yetiştiriciliği

Kinoa Bitkisi Yetiştiriciliği

Kinoa Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Fiyat

Kinoa Fiyat

Kinoa Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

Kinoa Pilavı Tarifi ve Malzemeleri

100 Gram Kinoa Besin Değeri

100 Gram Kinoa Besin Değeri